Tüm Çevirmenler ve Çeviri İşletmeleri Derneği

Hakkımızda

Hoş geldiniz! Çeviri dünyasına adım attığınız için sevinçliyiz. Birlikte büyük başarılar ve keyifli çalışmalar dileriz.

Tüm Çevirmenler ve Çeviri İşletmeleri Derneği

Ülkemiz Türkiye’nin hem ticari hem eğitim hem de sosyo-kültürel başta olmak üzere birçok alanda etkileşimde olduğu ülkeler ile iletişim ihtiyacı doğmaktadır. Dünyanın her ülkesinde resmi dillerin yanı sıra konuşulan binlerce dil vardır. Dillerin sayısı sebebiyle insanlar iletişim konusunda profesyonel dil bilimcilere yani çevirmenlere ihtiyaç duymaktadır.

Bireysel olarak Çevirmenler ve Çeviri İşletmelerinin sosyal medya, WhatsApp ve diğer iletişim gruplarında bir araya gelmesi mesleği sorun ve ilkeler üzerinde uzun süren görüşmeler sonrası çevirmenlik mesleğinin önemini ve değerini bir ses olarak duyurmak, çalışma koşulları ve meslek kuralları konusunda başta ulusal standart oluşturmak üzere uluslararası standartları belirlemeye yönelik ortak aklın oluşmasını sağlamak üzerine bir çatı altında toplanmaya karar vermesi ile Tüm Çevirmen ve Çeviri İşletmeleri Derneği kuruldu.

Tüm Çevirmen ve Çeviri İşletmeleri Derneği olarak çevirinin sadece sözlük çevirisi olmadığını çevirinin en önemli temel taşlarının biri olan çeviri yaptığı konu ve kültür hakkında bilgili, özverili çevirmenleri ve çeviri işletmeleri bir araya getirerek başta mesleği dayanışmanın sağlanması olmak üzere ihtiyaç duyulan profesyonel çevirmen ihtiyacı duyan Çeviri İşletmelerinin Çevirmenler ile Çevirmenlerinde profesyonel güvenilir Çeviri İşletmeleri ile bir araya gelmesini sağlamaktır.

Kısa bir zaman içerisinde Çevirmenlerin ve Çeviri İşletmelerinin yoğun desteği ile kurulan dernek, kurulduğu ilk günden itibaren üyelerinin dayanışması ve birliğini sağlarken, çevirmenlik mesleğinin saygı ve değerlerin artması için çalışmalarını sürdürmektedir.

MİSYONUMUZ

Çevirmenlik mesleğini geliştirmek, yüceltmek
Çevirmenin bilgi, beceri ve yaşam kalitesinin artması için desteklemek
Birlik, beraberlik ve dayanışma içinde hareket edebilecek sinerjiyi ve gücü oluşturmak
Çeviri sektörünün tüm yönleriyle gelişmesine, yapılanmasına ve ilerlemesine hizmet etmek

VİZYONUMUZ

Sektörel yapılanmada ortak bir platformda katalizör olma özelliğini kullanmak.
Çeviri sektörünün mesleki unsurlarını bir arada barındıran Tüm Çevirmenler ve Çeviri İşletmeleri Derneği’nin birleştirici olma özelliği korumak.
Türkiye’de faaliyet gösteren çevirmenler ve çeviri işletmelerini bilgi, beceri ve hak sahipliği açısından dünya seviyesine getirmek.

GÜÇLÜ GELECEK

Deneyimli ve nitelikli çevirmenlerin, bu alandaki yetkin eğitimci ve araştırmacıların, sektördeki, donanımlı, kurumsal ve güvenilir işletmecilerin daha çok katılımıyla Tüm Çevirmenler ve Çeviri İşletmeleri Derneği bu görevleri daha büyük bir güçle yerine getirebilecektir.

Her üyenin aidiyet duygusu ve mesleki sorumlulukla dönüşümlü olarak derneğe, sektöre ve mesleğine hizmet etmesi beklenmektedir.
Çeviri sektörü mesleki unsurlarını bir arada barındıran Tüm Çevirmenler ve Çeviri İşletmeleri Derneği sektörün güçlü platformu olma özelliğini koruma vizyonunu korumalıdır.

Çevirinin tüm alanlarında, mesleki sorumlulukla faaliyet gösteren tüm çeviri sektörü paydaşlarınım birlikteliğini temsil eden bir mesleki örgüttür. Çevirinin ve çevirmenin öneminin toplumca kavranması, alanın meslekleşmesi, paydaşlar arası diyaloğun gelişmesi ve çeviri dünyası içinde dayanışmanın güçlenmesi Derneğimizin esas hedefleridir

Uluslararası iletişimimizde çevirmenlerin ve çeviri işletmelerinin hak ettiği değeri kazanmasında örgütlenmenin önemi büyüktür. Derneğimiz çeviri alanında faaliyet gösteren diğer sivil toplum kuruluşlarıyla işbirliğine de verdiği önemle ortak bir diyalog ve paylaşım alanına katkıda bulunuyor.

Çevirinin ve çevirmenliğin gereklerine uygun koşulların oluşması ve düzenlemelerin geliştirilmesi Derneğimizin somut öncelikleri arasında yer almaktadır.

Çevirmen ve Çeviri İşletmelerinin haklarının daha iyi korunmasında ve nitelikli çevirinin hak ettiği değeri kazanmasında hem dayanışma hem de uygun çerçeve koşulların oluşması önem taşımaktadır.

Tüm Çevirmenler ve Çeviri işletmeleri Derneği, alanın ortak çıkarlarına ve taraflar arası diyaloga önem verenlerin geniş ve nitelikli katılımına açık bir sivil toplum kuruluşudur.